نمونه ممتاز خرما مضافتی با بسته بندی ویژه برای هدیه به پادشاه عربستان!

نخل خرما یکی از کهن ترین درختان کشت شده در جهان است منشأ مناطق اطراف خلیج فارس است.

خرما هزاران سال قبل از کشت عمدی درختان خرما غذای مردم را تامین می کرد تخمین زده می شود که این کشت در ایران امروزی حدود 7000 سال پیش باشد.

صدها (نوع مختلف) خرمای ایرانی
در ایران صدها نوع خرما وجود دارد ! خرما مضافتی ایرانی دارای ویژگی‌ها و درجه رنگ‌های متفاوتی است که هر کدام به‌طور متفاوتی کاربرد دارند.

برخی از خرمای ایرانی عبارتند از:

استاماران یا سایرین (خرمای نیمه خشک)، شاهانی (که به آن خورک شانی نیز می گویند، خرمای خشک است)، زاهدی، کبکاب، ربی، گنتر، سایر، خزروی، دیری، حلاوی، برهی، فارسی، آلمهتری، خصویی، لیلویی. ، مردار می گویند.

خرما

خرما سنگ، خرما مضافتی، خرما پیارم، اشکار، بریم، بلیانی، خرما سویدنی، حدک، بنت السبایی، داغزرد، بابکی، چابچاب، مشتم، جهرمی، عموبهری، داغسرخ، حدال خسب، خرما حمروی، حسوی، عشاق، جوزی و … تعداد کمی دیگر است.

آستاماران یا سامران خرمای نیمه خشک، غلیظ و خشن است.

حدود 70 درصد خرمای ایران و 40 درصد خرمای ایرانی را تشکیل می دهد.

آستاماران یا دیگران در بسیاری از کشورهای دیگر مانند روسیه، کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزلند به دلیل ویژگی‌های مربوط به افراد مانند قند بالا و سلولز پایین بسیار محبوب است.

شاهانی:
خرمای شاهانی بلند با نوک باریک و رنگ آن طلایی-زرد تا قهوه ای روشن است خلال آن شیرین است بنابراین مقداری از میوه خرما در مرحله خلال مصرف می شود. این خرماها از نوع دیررس هستند.

خرمای زاهدی نوع کمیاب خرما است که دارای پوست قهوه ای کم رنگ و گوشتی ضخیم و طلایی رنگ داخلی است. میزان قند آن به میزان قابل توجهی نسبت به سایر انواع خرما کمتر است. خرمای زاهدی جویدنی و نیمه خشک است و طعم و مزه کره بادام زمینی دارد.

کبکاب
خرمای کبکاب ایرانی خرمای نیمه خشک است و خرمای تر می شود. این خرما بلند است و رنگ آن قهوه ای تیره است.

خرمای کبکاب مانند استاماران، شاهانی و مضافتی بیشترین ارزش اقتصادی را در ایران دارد.

خخام
خرمای ربی یکی از محبوب ترین انواع خرما است. تولید آنها در انحصار ایران است خرمای ربی در شهرستان های ایرانشهر، زابل، چاهبهار و سراوان استان سیستان و بلوچستان ایران می روید.

خرمای ربی نرم، به رنگ قهوه ای تیره و اندازه بلند است و می توان آن را در اتاق معمولی نگهداری کرد آنها پوست نازک، گوشتی و بافت نرم دارند.