انواع کاشی و سرامیک ایرانی

کاشی و سرامیک ایرانی می‌تواند یکی از مقرون‌ به‌صرفه‌ترین مصالح کف‌پوش باشد. مراقبت از کاشی و سرامیک نسبتاً آسان است، به خصوص کاشی های لعاب دار، که دارای یک لایه رویی محافظ سخت هستند که آنها را در برابر آب و بیشتر لکه ها غیرقابل نفوذ می کند. این دلیل اصلی ترجیح کاشی برای مناطق مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و اتاق های خشکشویی است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

انواع کاشی و سرامیک ایرانی

انواع کاشی و سرامیک

انواع کاشی و سرامیک کاشی و سرامیک ممکن است تنها ماده کفپوشی باشد که واقعاً در هر اتاقی از خانه کار می کند. بیشتر در آشپزخانه‌ها و حمام‌ها و همچنین سرسراها، اتاق‌ها و دیگر مناطق پرتردد استفاده می‌شود. اما بسیاری از خانه ها، به ویژه در آب و هوای گرم، از کاشی استفاده می کنند تا در قسمت نشیمن و اتاق خواب نیز تاثیر زیادی داشته باشند.

به عبارت دیگر، شما واقعا نمی توانید با کاشی اشتباه کنید. اگر اشکالی در این کفپوش بادوام و زیبا وجود دارد، این است که می تواند سخت و سرد باشد و نصب آن برای دست سازان تا حدی دشوار است. کاشی‌های سرامیکی دارای سطح سخت و محکمی هستند که کثیفی، گرد و غبار، گرده یا سایر مواد حساسیت‌ زا را جذب نمی‌کند یا روی آن نگه نمی‌دارد.

کاشی و سرامیک می‌تواند یکی از مقرون‌ به‌صرفه‌ترین مصالح کف‌پوش باشد، که برای کاشی‌های مقرون‌ به‌صرفه و نصب DIY از کمتر از 5 دلار در هر فوت مربع شروع می‌شود. با این حال، همانطور که به سمت کاشی‌هایی با ظاهر بهتر و نصب حرفه‌ای حرکت می‌کنید، کفپوش کاشی به راحتی می‌تواند به اندازه کفپوش‌های چوبی باکیفیت هزینه داشته باشد.

مراقبت از کاشی و سرامیک نسبتاً آسان است، به خصوص کاشی های لعاب دار، که دارای یک لایه رویی محافظ سخت هستند که آنها را در برابر آب و بیشتر لکه ها غیرقابل نفوذ می کند. این دلیل اصلی ترجیح کاشی برای مناطق مرطوب مانند حمام، آشپزخانه و اتاق های خشکشویی است.

کثیفی، لکه‌ها و مایعات روی سطح قرار می‌گیرند و به شما این امکان را می‌دهند که به راحتی آنها را پاک یا پاک کنید. تعمیر و نگهداری معمولی شامل جارو کردن یا جاروبرقی با ضمیمه برس نرم است تا کف را عاری از کثیفی و آشغال های سست نگه دارد. اگر لکه‌های گیره‌ای ایجاد شد، می‌توانید تقریباً از هر پاک‌کننده سنگینی بدون نگرانی در مورد آسیب دیدن مواد استفاده کنید.

در حالی که بیشتر کاشی‌های سرامیکی کف لعاب‌دار هستند، کاشی‌های سرامیکی بدون لعاب مانند کاشی‌های سنتی سالتیلو وجود دارند. برای محافظت از سطح آنها در برابر مایعات و لکه ها باید آب بندی شوند و با انواع کاشی ها، دوغاب بین کاشی ها مستعد رطوبت و لکه است و برای محافظت باید به طور مرتب آب بندی شود.

کاشی و سرامیک در برابر آسیب های فیزیکی بسیار مقاوم است، اما ترک خوردگی می تواند به دلیل نصب نامناسب یا مشکلات در زیرسازی کاشی باشد. اگر کف به خوبی نگهداری شود، نصب با کیفیت می تواند صدها سال دوام بیاورد. اگر یک کاشی به دلیل ضربه شدید ترک بخورد، فرآیند تعویض کاشی نسبتاً ساده است. تکنیک‌های ساخت مدرن به تولیدکنندگان سرامیک اجازه می‌دهد تا موادی بسازند که می‌توانند به روش‌های متعدد چاپ یا برجسته شوند.

کاشی و سرامیک ایرانی

 کاشی و سرامیک ایرانی کاشی و سرامیک ایرانی برای هر سبک خانه ای کاملاً مناسب است، اگرچه یک ویژگی تقریباً استاندارد در هر خانه ای به سبک مدیترانه ای یا جنوب غربی است. کاشی و سرامیک کار فشرده ای است و نصب آن تا حدودی آسان است و توسط کاشیکار انجام می شود. مطمئناً آماتورها می توانند این کار را انجام دهند، اما کاشی به اندازه ورقه ورقه یا وینیل سازگار با DIY نیست. نصب صحیح کاشی کف با لایه ای از تخته سیمانی (یا “پشتیبان کاشی”) روی زیرزمین های چوبی شروع می شود (کف های بتنی نیازی به پشتیبان کاشی ندارند)، هزینه، زمان و نیروی کار را به پروژه اضافه می کند.

سپس کاشی ها با استفاده از چسب نازک سیمانی به تخته پشتی چسبانده می شوند و نصب با پر کردن درز بین کاشی ها با دوغاب به پایان می رسد. صاحبان خانه‌هایی که می‌خواهند کاشی خود را نصب کنند باید مراقب باشند محصولاتی را انتخاب کنند که نصب نسبتاً آسانی داشته باشند و از کاشی‌های پیچیده اجتناب کنند، مانند کاشی‌های بزرگ “صحیح”، کاشی‌های سنگی صیقلی، یا خاک رس طبیعی یا کاشی سالتیلو که همه آنها بهتر است باقی بمانند. به حرفه ای ها برخی از کاشی‌ های سرامیکی کف می‌توانند بسیار سنگین باشند و همه کاشی‌ها برای جلوگیری از ترک خوردن به یک قاب کف محکم و محکم نیاز دارند. این بدان معنی است که کاشی ممکن است همیشه برای نصب در طبقات بالا یا طبقاتی با ساختار کف ناکافی مناسب نباشد.

سرامیک بسیار سخت است که تمیز کردن و نگهداری آن را آسان می کند. متأسفانه، این نیز می تواند ایستادن روی آن را دشوار و ناراحت کننده کند. بر خلاف کف‌های ارتجاعی، سرامیک‌های سخت را نمی‌توان با استفاده از لایه‌های زیرین نرم کرد. این بدان معنی است که این مواد ممکن است برای محیط هایی که افراد مجبور به ایستادن طولانی مدت هستند مناسب نباشند. سختی در آشپزخانه‌ها نیز می‌تواند یک مشکل باشد، جایی که یک ظرف افتاده به احتمال زیاد روی سطح سخت می‌شکند.

در نهایت، سختی کاشی و سرامیک ممکن است در اتاق هایی که توسط افراد مستعد سقوط مانند کودکان کوچک یا ساکنان مسن استفاده می شود، مشکل ساز باشد. البته می‌توان سختی سرامیک را با استفاده از فرش‌های پرتابی یا فرش‌های منطقه‌ای در مکان‌های استراتژیک که افراد تمایل دارند برای مدت طولانی بایستند، جبران کرد، مانند مناطق کار آشپزخانه.

در حالی که برخی از کاشی‌ها گرما را نسبتاً خوب نگه می‌دارند، همه کاشی‌ها در هوای سرد سرد می‌شوند، که می‌تواند اول صبح به انگشتان پا شوک وارد کند یا واقعیتی ناخوشایند روی پاهای برهنه در حمام باشد. تنها راه مقابله با کاشی سرد، گرمای داخل کف است، یا تشک های الکتریکی زیر کاشی یا گرمایش تابشی در زیر یا زیر کف. به معنای واقعی کلمه صدها مارک کاشی و سرامیک در دسترس است، اما تعداد نسبتاً کمی از تولید کنندگان وجود دارد. این به این دلیل است که تولید کنندگان منفرد اغلب مارک های زیادی را به بازار عرضه می کنند.

آنها ممکن است مارک های اختصاصی برای زنجیره های خرده فروشی خاص ایجاد کنند و در عین حال مارک های عمومی خود را نیز بازاریابی کنند. تولید کنندگان عمده کاشی در ایالات متحده عبارتند از: آرمسترانگ یکی از بزرگترین طیف کاشی های سرامیکی و چینی را ارائه می دهد که تقریباً هر بودجه ای را پوشش می دهد. دالتیل محصولات بسیاری را ارائه می دهد که بازتولید قانع کننده ای از سنگ طبیعی هستند، با قیمت بسیار پایین تر. کاشی و سرامیک موهاوک طیف گسترده ای از محصولات را برای کاربردهای مسکونی و تجاری ارائه می دهد.

کف کاشی و سرامیک یکی از ساده ترین مواردی است که تمیز نگه داشته می شود. جارو زدن هفتگی با جارو یا جاروبرقی و تمیز کردن کف کاشی ها را به شکل کشتی حفظ می کند. برخی از کاشی های سرامیکی نیازی به آب بندی ندارند، در حالی که برخی دیگر نیازی به آب بندی ندارند، بنابراین اگر مطمئن نیستید، با سازنده یا فروشگاه کفپوش تماس بگیرید تا ببینید آیا کاشی شما این کار را دارد یا خیر. گروت باید مهر و موم شود تا از ته نشین شدن کثیفی و لکه ها در آن جلوگیری شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.